Proč je tvrdá voda špatná?

Vodní kámen
Tvrdá voda trápí obyvatele na mnoha místech České republiky. Příliš tvrdá voda je méně vhodná k pití, vaření i umývání, obsahuje totiž zvýšené množství vodního kamene. Ten výrazně snižuje životnost domácích spotřebičů (pračka, myčka, rychlovarná konvice) a kvůli jeho usazování dochází také ke ztrátě tepelné efektivity – to může znamenat, že cena za energii bude v některých případech až o 20 % vyšší. V tvrdé vodě se také špatně rozpouští čisticí a prací prostředky, a proto je třeba i několikanásobně zvýšit jejich dávkování. Navíc zvyšuje riziko vzniku atopických ekzémů a jiných kožních problémů způsobených vysušováním kůže. Změkčit vodu lze přitom jednoduše pomocí automatického změkčovače a speciálního filtru na změkčování vody, které si lze objednat v našem e-shopu. Rádi vám také připravíme nabídku přímo na míru.

Co je příčinou tvrdé vody?

Tvrdá voda je charakteristická nepříjemnou chutí a povlakem na připravených teplých nápojích. Její tvrdost je závislá především na původu neupravené vody. Obecně platí, že tvrdost vody z povrchových zdrojů je menší, protože neprotéká půdou a nenabírá po cestě tolik minerálů jako voda podzemní. Abyste zjistili, zda máte doma tvrdou vodu, doporučujeme rozbor vody, který si u nás můžete také objednat.

Kvalitní změkčovač vody řeší efektivně problém s tvrdou vodou

Vodní kámenÚprava tvrdosti vody se obecně nazývá změkčení. Praktickým a zároveň velmi účinným domácím pomocníkem je automatický změkčovač vody, který vás uchrání před neustálým pořizováním nových praček, myček nebo rychlovarných konvic. Změkčovačů vody, tedy odstraňovačů vodního kamene, najdete na e-shopu WATEX velký výběr, a to jak změkčovačů pro rodinný dům, tak změkčovače vody pro průmysl. Instalace automatického změkčovače vody je navíc velmi snadná, instaluje se na přívodní potrubí v domě. Investice do přístroje na změkčení vody je jednorázová, přístroj navíc vyžaduje jen minimální údržbu.

Jak automatický změkčovač vody funguje?

Vodu je možné změkčit několika způsoby, z nichž nejúčinnější je změkčení na principu iontové výměny, kdy jsou ionty vápníku a hořčíku ve vodě nahrazovány ionty sodíku. Po této iontové výměně se voda smíchá s malým množstvím vody nezměkčené, a to z toho důvodu, aby voda nebyla zase příliš měkká. Měkká voda může mít nepříjemnou, někdy až mýdlovou chuť. Je důležité upozornit, že i přes změkčení vody v ní zůstanou potřebné minerály, a proto je voda pitná.

Kompletní úprava vody

Tvrdá vody se může objevovat v přítomnosti dalších nežádoucích prvků. Usazeniny mohou být vápenaté, amonné, manganisté, dusité nebo dusičné – dokážeme je odstranit všechny. Specializujeme se nejen na sterilizaci pitné vody či její změkčení, ale také na veškeré další požadované úpravy.

Výhody měkké vody

Měkká voda se méně usazuje a nezanáší spotřebiče, bojlery nebo například ústřední topení. V topení je teplota vody vysoká, tvrdé usazeniny se tvoří velmi rychle. Kritická místa (kolínka, spoje) se stávají neprůchodnými, upouštěcí ventily kapou. Výhřevnost těles klesá při stále vyšší spotřebě energie. Proto je potřebné napouštět do systému pouze měkkou vodu.