Jak si poradit s vodou, která obsahuje nadměrné množství železa a manganu?

Odstranění železa
Nadměrný obsah železa a manganu ve vodě představuje jeden z nejčastějších problémů, které české domácnosti v souvislosti s úpravou vody trápí. Přítomnost těchto prvků ve vodě způsobuje hygienické a zejména technologické závady. Problémy s usazováním železa v pračce, kotlích či bojlerech, ucpávání trubek, skvrny na sanitárních obkladech, vypraném prádle nebo třeba zanesené mísy na toaletě – to vše má na svědomí přítomnost železa ve vodě. Mangan zase tvoří obtížně odstranitelné skvrny při praní prádla. Odstranění železa (odželezení) a manganu (odmanganování) z vody přitom není vůbec těžké.

Jak odstranit železo a mangan z vody?

K odstranění železa a manganu z vody se využívá úpravna železa a manganu. Společnost Watex nabízí řadu moderních odstraňovačů železa a manganu, které najdete v nabídce e-shopu. Rádi vám také připravíme řešení na míru.

Jak se pozná přítomnost železa a manganu ve vodě?

Charakteristickým rysem železité vody je rezavý zákal a sediment, který se může projevit až po delší době, zejména po ohřevu. Sloučeniny manganu se projevují zase „mastnými“ skvrnami na povrchu vody a doprovází je zápach vody. Zvýšené koncentrace železa a manganu ovlivňují především organoleptické vlastnosti vody, a to barvu, chuť a zákal. Oba prvky mají nepříznivý dopad na domácí spotřebiče.

Jak probíhá proces odstraňování železa a manganu?

K nejefektivnějším způsobům, jak odstranit tyto prvky, je řízený průtok vody přes filtr se speciální náplní, která je vybrána podle přesného složení vody. Přístroj je instalován vždy před vstup do potrubního oběhu konkrétního objektu tak, aby upravená voda byla k dispozici v celém domě, popřípadě v jeho okolí. Filtrovací proces funguje tak, že nerozpustné iontové formy železa a manganu se přemění na nerozpustné sloučeniny, které jsou z vody následně separovány právě pomocí filtru. Volba náplně závisí nejen na obsahu železa a manganu, ale také na dalším chemickém složení vody.

Kompletní úprava vody

Přítomnost železa a manganu ve vodě se často objevuje v přítomnosti dalších nežádoucích prvků. Jedná se nejčastěji o vápenaté, amonné, manganisté, dusité nebo dusičné usazeniny. Specializujeme se nejen na sterilizaci pitné vody čijejí změkčení, ale také na veškeré další požadované úpravy. Před výběrem a zapojením přístrojů na odstranění železa a manganu a výběrem vhodného filtru doporučujeme provést analýzu vody, kterou si u nás můžete jednoduše objednat.